چرا بیمه عمر ؟

چرا بیمه عمر نیاز داریم؟

در کشور ما بیمه های بازنشستگی به علت پرداخت میزان مستمری پایین نتوانسته پاسخگوی نیازهای واقعی افراد در دوران بازنشستگی باشند و بازنشستگان نیز نمی توانند پاداش حدود 30 سال خدمت خود در دوران جوانی را دریافت کنند و همانند بازنشستگان کشورهای پیشرفته به استراحت ، مسافرت و گردش بپردازند. بلکه ناچار هستند برای تامین هزینه های زندگــی خود و خانــواده به دنبال شغـل دوم باشند ، که این نشان دهنده ی عـدم رفاه مناسب زندگــی در ایـــران می باشد. در این مقاله به بررسی اینکه چرا بیمه عمر نیاز داریم می پردازیم. با ما همراه باشید.

پر واضح است که اتکا به یک منبع درآمدی در دوران بازنشستگی نمی تواند رفاه اقتصادی مناسب را رقم زند. بنابراین برای حل این مشکل  باید به دنبال الگوی موفق در دیگر کشورها بود که مشخص نماید آنها با چه روشی عمل می کنند،که دوران بازنشستگی با رفاه اقتصادی مناسب داشته و این دوران طلایی را برای خود رقم می زنند!

بررسی  و آمار ها ی کشورهای پیشرفته ای مانند ژاپن و کانادا نشان می دهد که هر شهروند به طور متوسط چهار  بیمه عمر و زنــدگی دارد، که در واقع در زمان بازنشستگی علاوه بر صندوق بازنشستگی کشور از چهار منبع مالـی دیگر              (بیمه عمر و زندگی) مستمری دریافت می نماید و این دلیلی برای دوران بازنشستگی با رفاه اقتصادی  مناسب  می باشد این در حالی است که در کشور ایران کمتر از 10% مردم دارای بیمه عمر و زندگی هستند.

از منظری دیگر براساس آمارها متاسفانه کشور ایران جزو چند کشور اول دنیا در حوادث رانندگی ، سرطان و انواع سکته ها می باشد. آمارها می تواند بیانگر این باشد که در صورت بروز هریک از  موارد فوق، اقتصاد و رفاه خانواده مورد تزلزل و نابودی قرار خواهد گرفت.

برای مثال یک لحظه تصور کنید در صورت بروز حادثه و فوت ناگهانی تنها نان آور خانواده ، همسر و فرزندان وی با چه مشکلاتی مواجه خواهند شد !؟

–  آیا هزینه های سنگین زندگی نمی تواند مسیر زندگی آن ها را به تباهی بکشاند ؟

– فکر می کنید در این شرایط بحران مالی فـرزندان وی چگونه رشد خواهند کرد؟ و به چه سـرنوشـتی دچار می گردند؟

و …

اما راهــکار چیست ؟

پس از بررسی های انجام شده در ایران مشخص گردید که راحت ترین و در دسترس ترین گزینه برای حل این مشکل بیمه های عمر و زندگی می باشد. که بتواند هم دوره بازنشستگی را به بهترین شکل رقم بزند و هم در طول زندگی افراد آن ها را زیر چتر حمایتی خود قرار دهد .

چرا بیمه عمر و زندگی ؟

بیمه عمر یکی از انواع مهم در صنعت بیمه می باشد که در سراسر دنیا به عنوان یکی از الزامات و شاخص های رفاه اجتماعی ترویج یافته است . بیمه عمر یک قرارداد بلند مدت بیمه ای و سرمایه گذاری است که اثرات مثبت آن در  سالیان آتی مشخص می گردد. این بیمه نامه برای همه مردان ، زنان و کودکان قابل ارائه می باشد.

این بیمه نامه همزمان دارای دو سبد می باشد :

الف ) سبد سرمایه گذاری :

هر فردی می تواند به اختیار خود با هر مبلغی که می خواهد این بیمه نامه را دریافت کند، که این روشی موفق برای برنامه ریزی روی مبالغ کم و اجبار به پس انداز برای همه اقشار جامعه می باشد . در این بخش شرکت بیمه برای فرد صندوقی را  ایجاد می کند که  بیمه گذار به صورت ماهانه یا سالانه مبالغی را وارد این صندوق می نماید و از طرف دیگر شرکت بیمه به مبالغ پرداختی سود پرداخت می کند.

اولین ویژگی صندوق این است که هر زمان فرد نیاز مالــی داشته باشد می تواند از این صندوق وام دریافت نماید آن هم بدون ضامن و بدون نوبت. جالب این که مدت و نحوه باز پرداخت وام را خود فرد تعیین می کند.

ویژگی بعدی صندوق این است که در پایان  مدت بیمه نامه دوحالت به وجود می آید :

1) بیمه شده می تواند همه مبالغ اندوخته شده را یکجا دریافت کند و به هر نحوی که مایل است سرمایه گذاری نماید.

2) بیمه شده  می تواند درخواست مستمری کند ، که در این حالت مبالغ اندوخته شده نزد شرکت بیمه مانده و فرد ، مستمری مادام العمر دریافت می نماید.

ب ) سبد پوشش های بیمه ای

همزمان با بخش سرمایه گذاری و مستمری فرد در طول مدت بیمه نامه می تواند تحت پوشش بیمه ای نیز قرار گیرد. بیمه گذار بدون اینکه بیمه نامه های مجزا دریافت کند در قالب یک بیمه نامه از 8 پوشش بیمه ای به شرح ذیل بهره مند می گردد :

1- پوشش سرطان تا سقف تعهدات ( که در سالیان اخیر مبتلایان به این بیماری افزایش یافته است )

2- سرمایه امراض خاص شامل : سکته قلبی ، سکته مغزی ، جراحی قلب باز یا عروق کرونر پیوند اعضای اصلی بدن

3- تامین هزینه پزشکی بیمارستانی در اثر حادثه : که به صورت سالانه و به تعداد سال های بیمه نامه قابل استفاده است.

4- معاف از پرداخت حق بیمه تا پایان مدت بیمه نامه (در صورت نقص عضو بیمه شده)

5- پرداخت سرمایه نقص عضو (در صورت نقص عضو بیمه شده)

6- پرداخت مستمری تا 10 سال توسط شرکت بیمه. (در صورت نقص عضو بیمه شده)

همه موارد فوق در زمانی است که فرد در قید حیات باشد و چنانچه فرد فوت نماید نیز تدابیر مناسبی اتخاذ گردیده است.

7- پرداخت غرامت فوت به هر علت (فوت عادی )

8- پرداخت غرامت فوت در اثر حادثه

باید به این موضوع توجه کرد که این بیمه نامه  خود فرد را در زمان حیات ( وام ، بازنشستگی ، درمان و …) و خانــواده وی را در زمان فوت ، تحت پوشش چتر حمایتی خود قرار می دهد.

این محصول با نام بیمه مـــان (ماندگاری ، امید ، نشاط ) به عنوان جدید ترین و کامل ترین محصول بیمه ای  توسط بیمه ایران به عنوان بزرگترین و تنها بیمه دولتی کشور از به روز ترین بیمه های عمر و زنـــدگی می باشد، که طبق شرایط بیمه ای کشورهای توسعه یافته الگو برداری شده است.

“با بیمه شاید نتوان جلوی بارش باران را گرفت ولی می توان زیر باران ماند و خیس نشد”

شرکت سهامی بیمه ایران

مجتمع ولی عصر

هادی ایزدی

  نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.