چرا بیمه بدنه برای دارندگان خودروهای گران‌قیمت ضروری است؟

قانون بیمه شخص ثالث

حتماً در خبرها شنیده‌اید که بند جدیدی به قانون بیمه شخص ثالث اضافه شده است. طبق این بند جدید، پرداخت بیمه شخص ثالث به رقم خاصی محدود شده است و رقم فراتر از آن از طرف بیمه پرداخت نخواهد شد. جزئیات این قانون به شرح زیر است:

در صورتی که یک خودروی معمولی با خودرویی گران‌قیمت تصادف کند، شرکت بیمه تعهد دارد متناظر با ۵۰درصد دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام، خسارت وارده را جبران کند. در این قانون، بیمه‌گذار خودرویی متعارف را مبنایی برای تعیین سقف پرداخت خسارت حساب می‌کند. قیمت خودروی متعارف نیز ۵۰درصد دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام در نظر گرفته شده است. دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام در سال جاری ۳۰۸میلیون تومان تعیین شده است. از نظر قانونی ۵۰درصد این مبلغ یعنی ۱۵۴میلیون تومان، حداکثر سقف پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث به خودرو‌های گران‌قیمت خواهد بود.

صاحبان خودروهای گران‌قیمت توجه کنند

اگر کسی با یک خودروی گران‌قیمت تصادف کند، طبق این قانون متناظر با ۱۵۴میلیون تومان باید خسارت پرداخت کند. به ‌طور مثال اگر خودرویی به قیمت ۶۱۶ میلیون تومان، در تصادفی ۵۰میلیون تومان خسارت ببیند، تعهد و مسئولیت بیمه شخص ثالث مقصر در قبال این خسارت تنها ۱۲میلیون و۵۰۰هزار تومان است. چون ۱۵۴میلیون تومان یک چهارم ۶۱۶میلیون تومان است، در این مورد، یک چهارم ۵۰میلیون تومان که خسارت اصلی است، پرداخت خواهد شد.

پس توجه کنید که بر اساس قانون بیمه شخص ثالث ، شرکت‌های بیمه و فرد مقصر در قبال خودروهای گران‌قیمت فقط در حد متناظر ۱۵۴میلیون تومان مسئولیت پرداخت خسارت دارند. بر این اساس، بیمه بدنه برای دارندگان خودروهای گران‌قیمت ضروری به نظر می‌رسد. اگر از آن دسته افرادی هستید که از اضافه شدن این بند قانونی، اطلاع نیافتید و می‌پندارید در صورت تصادف، تمام خسارت وارده را از شخص خاطی یا بیمه وی دریافت خواهید کرد، در خطر زیان مالی بزرگی قرار دارید.

رئیس کل بیمه مرکزی به همه دارندگان خودروهای گران‌قیمت در کشور توصیه می‌کند حتماً بیمه بدنه کامل داشته باشند تا بتوانند مابقی خسارت وارده به خودروی خود را که ممکن است رقم بزرگی باشد، از طریق بیمه بدنه جبران کنند.

جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید و یا با پر کردن فرم ذیل کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت:

آپارات بیمه ایران

[contact-form-7 404 "Not Found"]
  نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.