بیمه هواپیما

 

بیمه هواپیما ویژگی های خاص خود را دارد و در واقع اصول فنی حاکم بر سایر رشته های بیمه بر این رشته به طور محدود حاکم است. در غالب رشته های بیمه ای بسیار خطرهای مشابه وجود دارند که احتمال خطر تا حدود زیادی از قبل قابل پیش بینی است اما در مورد هواپیما کاملا متفاوت است. از یک طرف تعداد هواپیماهای موجود در مقایسه با تعداد اتومبیل بسیار ناچیز و از طرف دیگر تعداد خسارتها در هواپیما بسیار کم و مبلغ آن بسیار گزاف است.

 

 

انواع بیمه نامه هایی که برای یک هواپیما صادر می شوند به شرح ذیل می باشند:

۱-بیمه بدنه ، مسئولیت  و لوازم یدکی : Hull , Liability and Spares

بدنه هواپیما به صورت تمام خطر در روی زمین و درهوا تحت پوشش قرار می گیرد. بعضی هواپیماها که پرواز زیادی ندارند و یا به ندرت از آنها استفاده می شود فقط در روی زمین تحت پوشش هستند (Ground Risks Only)

علاوه بر بدنه، مسئولیت در مقابل مسافران و اشخاص ثالث در روی زمین نیز تحت پوشش می باشد که در مواردی حد غرامت این بخش به مراتب بیشتر از ارزش هواپیمامی باشد. برای پرواز به کشورهای خارجی حتما باید دارای بیمه مسئولیت با حد غرامت مورد نظر باشد در غیر این صورت اجازه پرواز داده نمی شود. حق بیمه مسئولیت در برابر هر صندلی تعیین و حق بیمه مسئولیت در مقابل اشخاص ثالث برای هرهواپیما محاسبه می شود.

معمولا با اضافه کردن شرط AVN52E  ، ۲۵% به  حق بیمه مسئولیت ها  اضافه   می شود و این شرط مسئولیت نسبت به مسافرین و اشخاص ثالث را که ناشی از جنگ و هواپیما ربایی می باشد را پوشش می دهد. لوازم یدکی هواپیما دارای نرخ جداگانه بوده  و همراه با بدنه بیمه می شود. بار مسافرین نیز در این بخش بیمه می شود.

۲-خطر جنگ برای مورد بیمه ای که در حرکت است مانند هواپیما به صورت جداگانه صادر می شود . در این بخش دو نوع بیمه نامه صادر می شود : خطر جنگ برای بدنه و خطر جنگ و خطرات تبعی مانند هواپیما ربایی برای مسافرین ، مسئولیت در مقابل اشخاص ثالث

۳-بیمه فرانشیز

برای بیمه بدنه هواپیما و فرانشیزی در نظر گرفته می شود که بیمه گذار می تواند آن فرانشیز را به عنوان مبلغ مورد بیمه در یک بیمه نامه فرانشیز تحت پوشش قرار دهد. البته بیمه نامه جدید نیز یک فرانشیز خواهد داشت ولی نسبتا جزیی است. به عنوان مثال فرانشیز بیمه بدنه هواپیما 100/000 دلار تعیین شده و در بیمه فرانشیز سرمایه مورد بیمه ۰۰۰/۱۰۰ دلار و فرانشیز ده هزار دلار تعیین می گردد.البته بیمه گذار باید حق بیمه ای بپردازد.

۴– بیمه خدمه هواپیما

هر هواپیمایی دارای خدمه می باشند که در صورت حادثه به آنها با یک سرمایه ای در بیمه حادثه تحت پوشش قرار می گیرند.

۵– بیمه از دست دادن گواهینامه خلبانی  (Loss Of Licence)

چنانچه در اثر حادثه ای خلبان به صورت موقت و یا دائمی گواهینامه اش را از دست دهد تحت پوشش این نوع بیمه می تواند قرار گیرد. در این بیمه نامه سرمایه ای برای هر خلبان تعیین می شود که در صورت از دست دادن گواهینامه آن مبلغ به وی پرداخت می گردد.نرخ این نوع بیمه نامه با سن خلبان نسبت عکس دارد.

آپارات نمایندگی بیمه ایران

بیمه ایران نمایندگی هادی ایزدی

دانلود فرم پیشنهاد:

فرم پیشنهاد هواپیما

سوالات عمومی

شماره تلفن خدمات مشتریان چیست؟
شماره خدمات مشتری رایگان اکسترا ۰۲۱۱۲۳۴۵۶۷۸۹می باشد.
آیا بیمه مالکان من دیگر سازه های موجود در ملک من را پوشش می دهد؟
آره. علاوه بر خانه شما ، XTRA سایر سازه های جداشده واقع در املاک شما را نیز پوشش می دهد که با فضای مشخص از خانه جدا شده اند. خط مشی اساسی ساختارهای دیگر را با 10٪ پوشش مسکن شما پوشش می دهد. این شامل می شود ، اما محدود نمی شود:
 • گاراژهای جدا شده
 • تجهیزات ریخته گری
 • انبارها
 • کلبه های مهمان
با بیمه خود درمورد بیمه سایر سازه ها در دارایی خود تماس بگیرید.
سیاست صاحبان خانه چیست؟
این خط مشی برای املاک شخصی شما برای خطرات خاص شامل ، اما محدود به:
 • آتش سوزی
 • رعد و برق
 • گردباد
 • تگرگ
 • سرقت
چه زمانی پوشش من شروع می شود؟
این خط مشی برای املاک شخصی شما برای خطرات خاص شامل ، اما محدود به:
 • آتش سوزی
 • رعد و برق
 • گردباد
 • تگرگ
 • سرقت
آیا من باید برای مشاوره آنلاین هزینه بپردازم؟

خیر، مشاوره آنلاین رایگان است.

این نقل قول بر اساس اطلاعاتی که ارائه می دهید تخمین می زند و شامل توضیحات پوشش های موجود می باشد.

 

از ما بپرسید