شما به چه نوع از انواع بیمه نیاز دارید؟

شما به چه نوع از انواع بیمه نیاز دارید؟

by مدیر فروردین ۲۵, ۱۳۹۸

شما به چه نوع از انواع بیمه نیاز دارید؟

انواع مختلفی از بیمه وجود دارد. در دنیای امروز شما تقریباً همه چیز را می‌توانید بیمه کنید، از مراسم عروسی‌تان گرفته تا حیوان خانگی‌‌تان! آشنایی با انواع بیمه به شما کمک می‌کند در انتخاب بیمه‌ای که نیاز دارید، با آگاهی و تسلط تصمیم بگیرید.

بعضی از انواع بیمه اجباری هستند. این اجبار را قانون بیمه در هر کشوری تعیین می‌کند. مثلاً شما نمی‌توانید با اتومبیل رانندگی کنید بدون اینکه حداقل بیمه‌ پایه اتومبیل را داشته باشید. یا مثلاً طبق قانون برخی کشورها، نمی‌توانید وام مسکن بگیرید بدون اینکه بیمه ساختمان داشته باشید.

گذشته از بیمه‌های اجباری، مهم‌ترین چیز برای شما، حفاظت از خود و خانواده‌تان است. به نظر می‌رسد که این مهم‌ترین نیاز بیمه‌ای شماست.

بعد از آن انواع بیمه‌هایی که شما نیاز دارید، بسته به این است که نیاز دارید از چه چیزهایی حفاظت کنید.

از خودتان بپرسید چه چیزهایی برای شما مهم هستند:

  • اگر سفر خارجی در پیش دارید، یک بیمه مسافرتی لازم دراید که در صورت آسیب یا بیماری در پرداخت هزینه بیمارستان و دیگر هزینه‌ها به شما کمک کند.
  • اگر بچه دارید، چه اتفاقی برای آن‌ها می‌افتد اگر زندگی شما به هر دلیلی ناگهانی پایان یابد؟ بیمه عمر این اطمینان را به شما می‌دهد که فرزندانتان در صورت فوت ناگهانی شما، حداقل از لحاظ مالی تأمین خواهند شد.
  • اگر وام بزرگی گرفته‌اید، چه اتفاقی می‌افتد اگر به هر دلیلی از کار افتاده شوید و نتوانید تعهدات خود را بپردازید؟ بیمه حمایت از درآمد می‌تواند به پرداخت هزینه‌های شما کمک کند.

به همه این مسائل فکر کنید و به قیمت انواع بیمه‌ نگاهی بیندازید. اینجاست که می‌توانید شروع به تصمیم‌گیری کنید که چه نوع بیمه‌ای لازم دارید و از عهده پرداخت کدام‌یک از انواع بیمه برمی‌آیید.

ما اینجا در این بلاگ تلاش می‌کنیم به مرور انواع بیمه و شرایط هر یک را برای شما تعریف کنیم و توضیح دهیم تا ابتدا با انواع بیمه و قوانین آن آشنا شوید و سپس با آگاهی کامل برای خرید انواع بیمه تصمیم بگیرید.

ابتدا باید ببینیم بیمه در چه دسته‌بندی‌های کلی قرار می‌گیرد.

طبق تقسیم‌بندی انواع بیمه‌ها در سایت ویکی‌پدیا در یک دسته‌بندی کلی، بیمه به دو دسته بیمه‌های اجتماعی و بیمه‌های بازرگانی تقسیم می‌شود. بیشتر بیمه‌های اجتماعی اجباری هستند و به موجب قانون به وجود آمده‌اند. یکی از خصوصیات این بیمه‌ها آن است که معمولاً شخص دیگری، مثلاً کارفرما در پرداخت این نوع بیمه مشارکت دارد. در بیمه‌های اجتماعی حق بیمه درصدی از درآمد است درحالی‌که در بیمه‌های بازرگانی حق بیمه به درصد ریسک بستگی دارد. در ایران سازمان تأمین اجتماعی مهم‌ترین مرجع بیمه‌های اجتماعی محسوب می‌شود.

بیمه بازرگانی هم تقسیم‌بندی‌های مختلفی دارد.

  • بیمه‌های اموال در مقابل بیمه‌های اشخاص
  • بیمه‌های زندگی
  • بیمه‌های دریایی

تقریباً در تمام کشورها بیمه‌های بازرگانی شامل این رشته‌ها هستند و بر اساس این رشته‌ها تقسیم می‌شوند:

بیمه آتش‌سوزی

بیمه حمل و نقل

بیمه مسافرتی

بیمه عمر

بیمه حوادث

بیمه بدنه اتومبیل

بیمه شخص ثالث

بیمه درمان

بیمه سرطان

بیمه کشتی

بیمه هواپیما

بیمه مهندسی

بیمه پول

بیمه مسئولیت

بیمه اعتباری

همانطور که گفتیم، به مرور هر یک از انواع بیمه‌ را معرفی می‌کنیم.

Social Shares