سوالات متداول بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی بیمه ایران

سوالات عمومی بیمه های آتش سوزی:

خطرات خارج از تعهد در بیمه نامه آتش سوزی چیست؟

فسخ بیمه نامه آتش سوزی به چه صورتی است؟

مدت بیمه نامه آتش سوزی چقدر است؟

بیمه آتش سوزی چه خطراتی را پوشش میدهد؟

برخی خطرات اضافی که به همراه خطرات اصلی (حریق، انفجار و صاعقه) می توانند تحت پوشش قرار گیرند کدامند؟

در بیمه آتش سوزی چه مواردی می توانند بیمه شوند؟

در صورت وقوع خسارت چه باید کرد؟

در صورتیکه بیمه گر و بیمه گذار بر روی میزان خسارت پرداختی به توافق نرسند تکلیف چیست؟

نحوه پرداخت حق بیمه در بیمه نامه های آتش سوزی به چه صورت است؟

در صورتیکه در زمان بروز حادثه قسمتی از اقساط حق بیمه ها پرداخت نشده باشد نحوه پرداخت خسارت به چه صورت خواهد بود؟

اگر بعد از صدور بیمه نامه، بیمه گذار خواست محل مورد بیمه را به جایی دیگر منتقل کند چه اقدامی بایستی انجام دهد؟

می خواستم بدونم  آگر در(بیمه آتش سوزی منزل با پوشش سیل و زلزله) فرضا اگه سیل یا زلزله بیاد ولی آتش سوزی رخ نده (منظور هر کدام از پوششها به تنهایی) را هم شامل میشه؟

شاید جریان برق کم ویا زیاد شود و وسایل برقی منجر به اتش سوزی شد این شامل بیمه هستش یا نه؟

میخواستم سئوال کنم که شرکت بنده تحت پوشش بیمه آتش سوزی میباشدکه درتاریخ ۲۱/۴/۹۰دچارآتش سوزی شده وطی چندین مرحله کارشناسان بیمه تشریف آورده اندولی متاسفانه بااینکه چندین بارهم ازبیمه بصورت تلفنی ومکتوب خواهش کرده ایم که فعلا تاوقت تعیین خسارت حالااجازه پاکسازی بدهند ولی هرساعتی بهانه ای می آورند میخواستم حضرت عالی بفرمایدبیمه ازتاریخ وقوع حادثه چقدر وقت دارد که از زمان آتش سوزی دستور پاکسازی راصادرکنند(درضمن بایدعرض نمایم که این شرکت دچارحدود۸۰ الی ۹۰درصدخسارت گردیده وسقف بیمه نیزدوملیاردتومان بوده).؟

نقش توصیه های ایمنی که به هنگام صدور بیمه نامه به بیمه گذار تحویل داده می شود چیست ؟ آیا عدم رعایت بیمه گذار به توصیه های ایمنی نقشی در پرداخت خسارت دارد یا خیر؟

بیمه مرهونه بانکی چیست ؟بطور مثال بانکی فاکتور کالایی را به ما ارجاع می دهد که آن را درقبال بانک بیمه کنیم؟

جهت بیمه یک ساختمان ۲۰ واحدی در برابر زلزله از چه بیمه نامه ای باید استفاده کرد؟ و آیا اگر خدای نکرده زلزله ای اتفاق بیفتد بیمه تمام هزینه ساختمان را خواهد داد و یا با شرط و شروطهای مختلف بخشی از آن را می پردازد؟ مهمترین شرایطی که ممکن است بیمه از پرداخت هزینه ساختمان طفره رود چیست؟ به عنوان نمونه اگر ارزش ساختمان حدود یک میلیارد تومان باشد، در هنگام وقوع بلایایی مثل زلزله آیا شرایطی مثل تخریب کامل، اندازه قدرت زلزله و … جزو شرایط پرداختی شرکت هست؟ آیا نمونه هایی از پرداخت کامل در مناطقی از کشور سراغ دارید؟

در صورتی که یک ساختمان ۵ طبقه تازه ساخت با کاربری مسکونی را برای یک کار آموزشی بکارگیریم، از چه نوع بیمه ای برای بیمه زلزله می توانیم استفاده کنیم؟ و سقف سرمایه تحت بیمه چقدر است؟

مرجعی که میگوید در فلان تاریخ در محلی سیل آمده یا نه چه سازمان یا ارگانی می باشد. مثلا اگر در جایی سیل بیاید و منزلی خسارت ببیند.شرکت بیمه برای بررسی اینکه در چه تاریخی سیل آمده یا آیا خسارت به خاطر سیل بوده یا نه از چه سازمانی استعلام میگیرد.آیا این وظیفه کارشناس بیمه است یا شهرداری یا فرمانداری یا ……؟

من یک انبار به متراژ ۷۰ متر دارم و قصد بیمه آن را دارم . این انبار در طبقه همکف واقع شده است میخواستم بدانم اگر لوله فاضلاب مشکل پیدا کند و آب به داخل انبار من بیاید و به اجناس من خسارت وارد کند بیمه آتش سوزی خسارت آن را پرداخت میکند و یا بیمه دیگری به ان تعلق می گیرد

                                    سوالات بیمه واحد های مسکونی:

بعضی از خانه های بالا شهر خصوصا میزان بالاتر از حد مجاز برای تاسیات و ابنیه خود خواستار هستند ؟ حد مجاز برای اینگونه منازل مسکونی به چه نحو میباشد؟

برای آتش سوزی منزل مسکونی نیازی به بازدید اولیه برای صدور بیمه نامه هست یا خیر؟

۱- با توجه به اینکه واحدهای مسکونی از طرف شرکت گاز بیمه حوادث شده اند نیازی به بیمه آتش سوزی می باشد یا خیر؟ ۲٫-تفاوت بیمه آتش سوزی و حوادث در واحدهای مسکونی؟

در این بیمه (مسکونی)اگر منزل اجاری باشد چه تاثیری در نرخ سرمایه و حق بیمه آن دارد؟

خواهشمند است راهنمایی فرمایید که بیمه ای که به موجب قانون تملک آپارتمان ها، مدیران مجتمع های مسکونی موظف به انجام آن هستند چگونه بیمه ای است، روش انجام و هزینه آن چگونه است و آیا با بیمه ای که مالک یک واحد مسکونی در یک مجتمع به صورت فردی برای واحد خود انجام می دهد، در هیچ موردی تداخل دارد یا خیر؟

اینجانب به عنوان مدبر ساختمان موظف هستم ساختمان را بیمه آتش سوزی کنم با توجه به اینکه پوشش زلزله اجباری نیست از ۲۰ واحد مسکونی فقط ۳ واحد با متراژ و سرمایه اثاثیه متفاوت تمایل به پوشش زلزله دارند چه طور می توان نسبت به بیمه ساختمان که شامل واحدها و مشاعات وتاسیسات می باشد اقدام کرد؟

میخواهم منزل مسکونی که در آن سکونت دارم را بیمه آتش سوزی کنم با توجه به اینکه با گذشت سه سال هنوز سند مالکیت آن صادر نشده و زمان آن مشخص نیست و بجز قبض تلفن بقیه قبوض به نام اینجانب نمی باشد آیا می توانم بیمه نامه ساختمان را بنام خود صادر کرده و خدای نکرده در صورت وقوع خسارت طرف حساب بیمه بوده و مبلغ خسارت را خود دریافت کنم؟

 منزل مسکونی اینجانب که در آن مستأجر میباشم روز ۹۱/۱/۲ توسط شخصی به آتش کشیده شده و هم اکنون ایشان در زندان به سر میبرد. حال اگر در گزارش آتش نشانی قید شده باشد که علت آتش سوزی عمدی صورت گرفته آیا بیمه به بنده تعلق میگیرد؟

آیا می شود یک ساختمان (مجتمــع آپارتمان)درمقابل خسـاراتی از ناحیه اسـتهـلاک خود ساختمـان (بالا رفتن عمرساختمان )بیمه کرد مانند معیوب شدن سیستم آب وفاضلاب وخسارت ناشی از آن به خود ساختمان؟

در صورت آتش سوزی منزل مسکونی بیمه شده آیا هزینه ساخت منزل هم جزو بیمه خواهد بود یا خیر ؟ فقط لوازم موجود جزو بیمه خواهد بود؟

خانه‌ و اثاث‌ آن ‌را درمقابل‌ چه‌ خطرهایی‌ می‌توان‌بیمه‌ کرد؟

اگر ما ساختمان رو بیمه اتش سوزی کنیم در حین اینکه مستاجر هستیم در رزمان حادثه بیمه فقط بابت ساختمان خسارت پرداخت میکنه(به مالک) یا بابت وسایل منزل (به مستاجر) هم خسارت پرداخت میکنه؟

سوالات بیمه مراکز غیر صنعتی:

بیمه نامه آتش سوزی طرح جامع اصناف چه خطرات و خسارات تحت پوشش قرار می دهد؟

بیمه گذار مشتری سال قبل است . چگونه می توان به وی تخیف داد؟

آیابرای واحدهای غیرصنعتی ومسکونی بازدیداولیه ضروری میباشدیانه؟

بند ۳ فرم پیشنهاد بیمه آتش سوزی (موجودی) منظور چیست ؟آیا وجه نقد و یا کالا و غیر است؟

اگر محلی که بیمه آتش سوزی دارد دچار خسارت ناشی ازحریق شد برای دریافت خسارت چه مدارکی توسط بیمه گزار باید به بیمه گر ارائه شود . همانگونه که مطلعید اسناد و مدارک شامل فاکتور های خرید و انواع بار نامه و دیگر مدارک معمولا در محل مورد بیمه نگهداری میشود برای مثال فروشگاهها و کارگاههای کوچک؟

آیا آتشسوزیهای (صنعتی وغیر صنعتی ومسکونی )نیازبه گزارش بازدید اولیه دارند؟و آیا مکانهای روبازمثل نمایشگاه کامیونهای باری ویا تعمیرگاهها ویا دامداریهای روبازتحت پوشش بیمه آتشسوزی قرار می گیرند؟

سؤالی در خصوص بیمه آتش سوزی داشتم، مورد بیمه سوپرمارکتی است سه طبقه که طبقه همکف به عنوان فروشگاه و طبقات اول ودوم به صورت انبار فروشگاه مورد استفاده قرار میگیرد. جهت دسترسی از فروشگاه به انبار طبقه اول یک راه پله وجود دارد و جهت دسترسی به طبقه دوم صرفا یک دستگاه بالابر وجود دارد .سوال بنده این است که آیا نداشتن راه پله جهت دسترسی به طبقه دوم باعث تشدید خطر و افزایش نرخ میشود؟ یا طبقه دوم کلا قابلیت بیمه شدن ندارد؟

منظور از متون ثابت در بیمه نامه آتش سوزی چیست ؟ مشخصاً در قسمت متون ثابت ” به شرط اثبات موجودی ” را توضیح فرمایید؟

مغازمو دو ساله بیمه اتش سوزی ایران کردم و الان مغازه پهلوی ما دچار اتش سوزی شده و از انجایی که تفکیک قسمتی از مغازه ها با چوب بوده مغازه ما هم دچار حادثه شده و تا به امروز نه ما ونه مغازه پهلو باخبر از تفکیک مغازه ها با چوب نبوده ایم و در زمان بیمه کردن مورد تایید اتش نشانی و شهرداری قرار گرفته است در ضمن اتش سوزیه مغازه پهلو با توجه به کارشناسی عمدی تشخیص داده شده است در حال حاضر جهت اخذ خسارت چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

در صورتی که حریق در اثر سحلنگاری باشد مثل روشن ماندن وسیله هایی که تولید گرمای زیاد میکند . جریان کار به چه صورته؟

(پاسخها)

بیمه مراکز صنعتی:

سوالات عمومی بیمه های آتش سوزی:

خطرات خارج از تعهد در بیمه نامه آتش سوزی چیست؟

خطرات زیر، خارج از تعهد بیمه‌گر است؛ مگر آنکه صراحتاً خلاف آن در بیمه‌نامه قید شده باشد:

•جنگ، جنگ داخلی، آشوب و بلوا، اعتصاب، قیام، انقلاب، کودتا، اغتشاشات داخلی و یا اقدامات احتیاطی مقامات انتظامی و نظامی؛

•زمین‌لرزه، آتش‌فشان، ریزش زمین، سیل، طغیان رودخانه‌ها، حریق تحت‌الارضی و یا آفات سماوی؛

•انفجار مواد منفجره مانند دینامیت ، تی ان تی و باروت؛

•فعل و انفعالات هسته‌ای.

فسخ بیمه نامه آتس سوزی به چه صورتی است؟

بیمه‌گر و بیمه‌گذار هر زمان که بخواهند می‌توانند تقاضای فسخ قرارداد بیمه را بکنند. در این صورت:

•اگر تقاضای فسخ از طرف بیمه‌گذار باشد حق‌بیمه قرارداد تا آن زمان بر اساس تعرفه کوتاه مدت محاسبه می‌شود و مابقی مسترد خواهد شد.

•اگر تقاضای فسخ از طرف بیمه‌گر باشد حق بیمه قرارداد تا آن زمان بر اساس تعرفه روزشمار محاسبه می‌شود و مابقی مسترد خواهد شد.

* مبلغ حق بیمه بر اساس تعرفه کوتاه مدت بیشتر از مبلغ آن بر اساس روزشمار است.

توجه: هنگامی‌که تعرفه کوتاه مدت در مورد حق بیمه اعمال می‌گردد منافع بیمه‌گر مدنظر است و هنگامی که تعرفه روزشمار مورد استفاده قرار می‌گیرد منافع بیمه‌گذار مدنظر است.

مدت بیمه نامه آتش سوزی چقدر است؟

بیمه‌نامه آتش‌سوزی مانند سایر بیمه‌های دیگر معمولاً از ساعت ۲۴ روز معین شروع می‌شود و تا ساعت ۲۴ روز معین (مثلاً یکسال بعد) خاتمه می‌یابد. مدت بیمه آتش‌سوزی معمولاً یکسال است، برای زمانهای کمتر از یک سال تعرفه کوتاه مدت و برای مدت زمان مازاد بر یک یکسال از تعرفه روز شمار استفاده می‌شود.

بیمه آتش سوزی چه خطراتی را پوشش میدهد؟

در بیمه آتش سوزی خطرات آتش سوزی، انفجار و صاعقه بعنوان خطرات اصلی تحت پوشش قرارمی گیرند و به تبع آن و حسب درخواست بیمه گذار خطرات اضافی از قبیل زمین لرزه، طوفان، سیل، سرقت، ترکیدگی لوله آب و غیره تحت پوشش قرار می گیرند.شایان ذکر است که دربیمه های آتش سوزی بالغ بر۳۰پوشش خطرات تبعی قابل ارایه میباشد.

برخی خطرات اضافی که به همراه خطرات اصلی (حریق، انفجار و صاعقه) می توانند تحت پوشش قرار گیرند کدامند؟

۱- زلزله وآتشفشان

۲- سیل و طغیان آب دریا ورودخانه

۳- ترکیدگی لوله آب

۴- ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف

۵- سنگینی برف

۶- سقوط هواپیما،چرخبال و یا قطعات آنها

۷- آشوب ،بلوا،قیام،اغتشاش داخلی

۸- هزینه پاکسازی

۹- برخورد جسم خارجی به استثنای شکست شیشه

۱۰- شکست شیشه

۱۱- عدم النفع ناشی از آتش سوزی

۱۲- انفجار ظروف تحت فشار(دیگهای بخار،کمپرسورها،…)

۱۳- سقوط بهمن

۱۴- رانش زمین

۱۵- ریزش و فروکش کردن چاه

۱۶- نشت گاز درسردخانه ها

۱۷- خودسوزی

۱۸- سقوط قطعات منفصله خودرو

۱۹- خسارتهای ناشی از نوسانات برق

۲۰- مسئولیت ناشی ازآتش سوزی وترکیدگی لوله آب دربرابرهمسایگان

۲۱- سرقت

در بیمه آتش سوزی چه مواردی می توانند بیمه شوند؟

می توان ادعا نمود که در بیمه آتش سوزی به غیر از انسان هر موردی می تواند تحت پوشش قرار گیرد مانند خانه، مغازه، کارگاه، کارخانه، دام، ماشین و وسائط نقلیه، البته انسان نیز در بعضی طرحهای آتش سوزی از قبیل طرح جامع خانه و خانواده و طرح مهر می تواند تحت پوشش قرار گیرد اما بیمه نامه عمومی آتش سوزی انسان را تحت پوشش قرار نمیدهد.

در صورت وقوع خسارت چه باید کرد؟

حداکثر ظرف پنج روز پس از اطلاع از وقوع حادثه باید مراتب را به نمایندگی و یا شعبه صادر کننده بیمه نامه اطلاع دهد. شعبه فرمی را به نام فرم اعلام خسارت تحویل بیمه گذار میدهد که در آن سوالاتی درخصوص مشخصات بیمه نامه و نحوه وقوع حادثه و همچنین موارد و میزان آسیب وارده طرح شده است که بیمه گذار باید صادقانه به پرسشها پاسخ داده و در خاتمه فرم را مهر و امضاء نماید.

پس از تکمیل فرم اعلام خسارت و تحویل آن به بیمه گذار، اجرای مراحل ذیل جهت رسیدگی به خسارت توسط بیمه گذار الزامی است.

۱- حداکثر ظرف ۱۰روز فهرست اشیای اسیب دیده ،اموال نجات داده شده،ومبلغ تقریبی خسارت را برای بیمه گر ارسال نماید.

 ۲- برای جلوگیری از توسعه خسارت بایستی کلیه اقدامات لازم را بعمل آورد.

۳- بدون احازه بیمه گردرمحل مورد بیمه تغییراتی ندهد که تعیین علت حادثه یا ارزیابی خسارت رادچاراشکال نماید.

۴- همه گونه همکاری که بیمه گر برای تعیین علت حادثه یا ارزیابی خسارت بدان نیاز دارد بعمل اورد.

در صورتیکه بیمه گر و بیمه گذار بر روی میزان خسارت پرداختی به توافق نرسند تکلیف چیست؟

دراینصورت هیئت کارشناسی سه نفره تشکیل خواهد شدکه یک نفرنماینده بیمه گرودیگری نماینده بیمه گذارخواهد بود و کارشناسان منتخب متفقا”نسبت به تعیین کارشناس سوم اقدام خواهند نمود واین هیئت کارشناسی نسبت به حل و فصل موضوع اقدام خواهندنمود.

نحوه پرداخت حق بیمه در بیمه نامه های آتش سوزی به چه صورت است؟

بیمه گذار می تواند حق بیمه را هم نقداً و هم به صورت اقساط به بیمه گر پرداخت نماید در صورت پرداخت اقساطی حداقل پیش پرداخت ۳۰ درصد حق بیمه بوده و مابقی مبلغ بایستی در ۸ قسط تسویه گردد.

در صورتیکه در زمان بروز حادثه قسمتی از اقساط حق بیمه ها پرداخت نشده باشد نحوه پرداخت خسارت به چه صورت خواهد بود؟

اگر اقساط مربوطه سر رسید نشده باشند عدم پرداخت آنها مشکلی در بررسی خسارت بوجود نخواهد آمد اما اگر بیمه گذار اقساط سر رسید شده را پرداخت نکرده باشد در این صورت قاعده نسبی حق بیمه اجرا خواهد شد و خسارت بر اساس نسبت حق بیمه ای که پرداخت شده به حق بیمه ای که بایستی پرداخت می شد محاسبه خواهد گردید بعنوان مثال بیمه گذاری در زمان وقوع حادثه بایستی ۱۰۰٫۰۰۰ ریال حق بیمه پرداخت می نمود ولی تنها ۴۰٫۰۰۰ ریال پرداخت کرده و حال بر اثر آتش سوزی ۱۰٫۰۰۰ ریال به او خسارت وارد گردیده در این صورت خسارت پرداختی به او به این صورت محاسبه می گردد:

۴٫۰۰۰٫۰۰۰ =۱۰۰٫۰۰۰/۴۰٫۰۰۰* ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰

اگر بعد از صدور بیمه نامه، بیمه گذار خواست محل مورد بیمه را به جایی دیگر منتقل کند چه اقدامی بایستی انجام دهد؟

باید مراتب را بلافاصله به بیمه گر اطلاع داده تا در صورت بازدید از محل جدید و قبلی، طی الحاقی نشانی محل مورد بیمه در بیمه نامه را عوض کرده و نشانی جدید را به عنوان محل مورد بیمه قید نماید.

لازم به ذکر است که هرگونه تغییری در بیمه نامه از قبیل افزایش سرمایه، تغییر نشانی، تغییر بیمه گذار، کم یا زیاد شدن اموال، تغییر فعالیت بایستی به اطلاع بیمه گر رسانده شود تا مراتب را طی الحاقی تایید نماید در غیر این صورت بروز حادثه بیمه گر با استناد به اصل حسن نیت می تواند از پرداخت تمامی یا قسمتی از خسارت خودداری نماید.

می خواستم بدونم  آگر در(بیمه آتش سوزی منزل با پوشش سیل و زلزله) فرضا اگه سیل یا زلزله بیاد ولی آتش سوزی رخ نده (منظور هر کدام از پوششها به تنهایی) را هم شامل میشه؟

پاسخ سوال مثبت است درصورت وقوع سیل یا زلزله حتی اگر منجر به آتش سوزی هم نشود خسارت قابل پرداخت میباشداین امر برای هرخطر اضافی مثل طوفان -رانش زمین-سقوط هواپیما-ضایعات برف وباران نیزصدق میکند.

شاید جریان برق کم ویا زیاد شود و وسایل برقی منجر به اتش سوزی شد این شامل بیمه هستش یا نه.

مطابق ماده ۱۰ شرایط عمومی بیمه نامه آتش سوزی چنانچه آتش با شعله همراه باشد خسارت وارده درتعهد بیمه گرخواهدبود

اما اگربا شعله همراه نباشد بیمه گرالزامی به پرداخت خسارت ندارد.لذاچنانچه نوسانات برق منجربه آتش سوزی با شعله گردد خسارت قابل پرداخت خواهدبود.البته دربیمه آتش سوزی یک پوشش اضافی بنام خطرنوسانات برق ارایه میگردد که دراین حالت چنانچه وسایل برقی منزل براثرنوسانات جریان برق بسوزد حتی اگرمنجر به شعله هم نشود خسارت پرداخت میشود.

میخواستم سئوال کنم که شرکت بنده تحت پوشش بیمه آتش سوزی میباشدکه درتاریخ ۲۱/۴/۹۰دچارآتش سوزی شده وطی چندین مرحله کارشناسان بیمه تشریف آورده اندولی متاسفانه بااینکه چندین بارهم ازبیمه بصورت تلفنی ومکتوب خواهش کرده ایم که فعلا تاوقت تعیین خسارت حالااجازه پاکسازی بدهند ولی هرساعتی بهانه ای می آورند میخواستم حضرت عالی بفرمایدبیمه ازتاریخ وقوع حادثه چقدر وقت دارد که از زمان آتش سوزی دستور پاکسازی راصادرکنند(درضمن بایدعرض نمایم که این شرکت دچارحدود۸۰ الی ۹۰درصدخسارت گردیده وسقف بیمه نیزدوملیاردتومان بوده).؟

معمولا وقتی اجازه پاکسازی صادرمیشودکه مبلغ خسارت تعیین و طرفین برروی آن توافق کرده باشند و بیمه گذارنیزتعهد کتبی دهد که هیچگونه اعتراضی نخواهد داشت لذا چنانچه مواردفوق رعایت شده باشد انجام پاکسازی بلامانع خواهدبود درغیراینصورت چون احتمال کارشناسی مجدد درصورت اعتراض بیمه گذاروجوددارد صحنه حادثه بایستی به همان حالت اول باقی بماند.

نقش توصیه های ایمنی که به هنگام صدور بیمه نامه به بیمه گذار تحویل داده می شود چیست ؟ آیا عدم رعایت بیمه گذار به توصیه های ایمنی نقشی در پرداخت خسارت دارد یا خیر؟

توصیه های ایمنی باعث افزایش ایمنی محل مورد بیمه و کاهش ریسک و ضریب خسارت میگردند ودرصورتیکه بیمه گذارتوصیه هارا انجام ندهد درصورت وقوع حادثه درصورتیکه اثبات شود علت خسارت به دلیل عدم رعایت توصیه ها بوده است بیمه گرمطابق ماده ۲۷شرایط عمومی بیمه نامه های آتش سوزی میتواند ازپرداخت تمام یا قسمتی از خسارت به دلیل بی احتیاطی بیمه گذار خودداری نماید.

بیمه مرهونه بانکی چیست ؟بطور مثال بانکی فاکتور کالایی را به ما ارجاع می دهد که آن را درقبال بانک بیمه کنیم؟

همانگونه که جنابعالی بیان کردید شما یک مورد را بنام یک فرد حقیقی یا حقوقی اما بنفع بانک بیمه میکنید یعنی درصورت وقوع خسارت ،پرداخت غرامت به بانک صورت خواهد گرفت چون بانک ذینفع اصلی بوده و مقدم بر بیمه گذار است مثلا بنده وامی را از بانک ملت دریافت نموده ام و درقبال آن ملکی را معرفی کرده ام بیمه نامه بدین صورت صادرمیشود: بیمه گذار:آقای مهران صادقی  بنفع بانک ملت شعبه بازار بزرگ تهران.

جهت بیمه یک ساختمان ۲۰ واحدی در برابر زلزله از چه بیمه نامه ای باید استفاده کرد؟ و آیا اگر خدای نکرده زلزله ای اتفاق بیفتد بیمه تمام هزینه ساختمان را خواهد داد و یا با شرط و شروطهای مختلف بخشی از آن را می پردازد؟ مهمترین شرایطی که ممکن است بیمه از پرداخت هزینه ساختمان طفره رود چیست؟ به عنوان نمونه اگر ارزش ساختمان حدود یک میلیارد تومان باشد، در هنگام وقوع بلایایی مثل زلزله آیا شرایطی مثل تخریب کامل، اندازه قدرت زلزله و … جزو شرایط پرداختی شرکت هست؟ آیا نمونه هایی از پرداخت کامل در مناطقی از کشور سراغ دارید.

اما درخصوص سوال شما درابتدا بایستی دونکته بیان گردداولا”اینکه ارزش ساختمان براساس قیمت ساخت تحت پوشش قرارمیگیردنه ارزش منطقه بعنوان مثال الان درتهران ساختمان نوسازازقرارمتری ۵۰۰/۰۰۰تومان بیمه میگرددیعنی اینکه اگربنایی ۱۰۰متری ازنظر قیمت منطقه متری ۳میلیون قیمت داشته باشد ازنظر بیمه آن ساختمان ۵۰/۰۰۰/۰۰۰تومان می ارزد و خسارت نیز برهمین اساس پرداخت میگردد.نکته دوم بحث فرانشیزاست .فرانشیزقسمتی ازخسارت است که به عهده بیمه گذار بوده و از خسارت پرداختی کم میشودکه درخصوص ساختمانهای مسکونی و غیرصنعتی یک درصدارزش مورد بیمه است یعنی یک ساختمان ۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰تومانی اگر بر اثر زلزله کاملا”ویران شود به بیمه گذار۹۹/۰۰۰/۰۰۰ تومان پرداخت میگرددولی درکارخانجات وبناهای صنعتی فرانشیز۱۵درصد مبلغ خسارت است یعنی اینکه اگر به کارخانه شما ۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰تومان خسارت وارد گردد بیمه به شما ۸۵/۰۰۰/۰۰۰تومان پرداخت مینماید.مبنای تعیین اینکه آیا درمنطقه زلزله حادث شده یا خیرنیز سازمان زلزله نگاری میباشد .اما درخصوص سوابق خسارتی میتوان به پرداختهای زلزله های بم دراستان کرمان زلزله بجنورد دراستان خراسان شمالی و زلزله دوروددراستان لرستان اشاره نمود.

در صورتی که یک ساختمان ۵ طبقه تازه ساخت با کاربری مسکونی را برای یک کار آموزشی بکارگیریم، از چه نوع بیمه ای برای بیمه زلزله می توانیم استفاده کنیم؟ و سقف سرمایه تحت بیمه چقدر است؟

پوشش بیمه ای بستگی به نوع فعالیت محل دارد اگر محل شما فعالیت مسکونی داشته باشد نرخ ۰٫۲درهزارواگر فعالیت آموزشی داشته باشید این نرخ افزایش خواهد یافت.پوشش زلزله به عنوان یک خطر تبعی در بیمه های آتش سوزی ارایه میگردد یعنی اینکه شما باید درابتدا یک بیمه نامه آتش سوزی ابتیاع فرمایید و سپس بیمه زلزله را دریافت نمایید.سرمایه تحت پوشش نیز به متراژساختمان بستگی دارد وهمانگونه که گفته شد الان ساختمان نوساز از قرار متری ۵۰۰/۰۰۰تومان بیمه میگردد یعنی اگر ساختمان شما ۱۰۰۰متر زیربنا داشته باشد ارزش تحت پوشش بیمه۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ توان خواهد بود.

مرجعی که میگوید در فلان تاریخ در محلی سیل آمده یا نه چه سازمان یا ارگانی می باشد. مثلا اگر در جایی سیل بیاید و منزلی خسارت ببیند.شرکت بیمه برای بررسی اینکه در چه تاریخی سیل آمده یا آیا خسارت به خاطر سیل بوده یا نه از چه سازمانی استعلام میگیرد.آیا این وظیفه کارشناس بیمه است یا شهرداری یا فرمانداری یا ……؟

احراز وقوع خطر سیل از ستاد حوادث غیرمترقبه دراستان و سازمان هواشناسی منطقه صورت می گیرد.

من یک انبار به متراژ ۷۰ متر دارم و قصد بیمه آن را دارم . این انبار در طبقه همکف واقع شده است میخواستم بدانم اگر لوله فاضلاب مشکل پیدا کند و آب به داخل انبار من بیاید و به اجناس من خسارت وارد کند بیمه آتش سوزی خسارت آن را پرداخت میکند و یا بیمه دیگری به ان تعلق می گیرد؟

 شما بایستی بیمه نامه آتش سوزی به همراه خطر ترکیدگی لوله آب خریداری کنید تا پوشش کامل داشته باشید.

بیمه واحد های مسکونی:

بعضی از خانه های بالا شهر خصوصا میزان بالاتر از حد مجاز برای تاسیات و ابنیه خود خواستار هستند ؟ حد مجاز برای اینگونه منازل مسکونی به چه نحو میباشد؟

درتهران درحال حاضر منازل مسکونی را ازقرارمتری ۰۰۰/۰۰۰/۴ ریال تا ۰۰۰/۰۰۰/۵ ریال بیمه میکنند مگراینکه ساختمان دارای امتیازات خاصی باشد که قیمت آنرا افزایش دهد بیمه کردن به قیمت بالاتر کمکی به بیمه گذارنمیکند و درزمان کارشناسی ،خسارت بر اساس قیمت ساخت محاسبه و پرداخت میگردد.

برای آتش سوزی منزل مسکونی نیازی به بازدید اولیه برای صدور بیمه نامه هست یا خیر؟

بازدیداولیه ازموارد مسکونی بستگی به سیاستهای فنی هرشرکت دارد دربیمه ایران درصورتیکه خطرسرقت وترکیدگی لوله آب و شکست شیشه جزو موارد پیشنهادی نباشد نیازی به بازدید ازموردبیمه نمیباشد.

۱- با توجه به اینکه واحدهای مسکونی از طرف شرکت گاز بیمه حوادث شده اند نیازی به بیمه آتش سوزی می باشد یا خیر؟ ۲٫-تفاوت بیمه آتش سوزی و حوادث در واحدهای مسکونی؟

قراردادشرکت گاز مربوط به بیمه های مسئولیت میباشد لذا چنانچه علت حادثه غیرازگازباشد خسارت پرداخت نخواهد شد علاوه برآن قراردادمربوطه دارای سقف تعهدبوده لذاچنانچه میزان خسارت وارده بیشتر از سقف قراردادباشد تاسقف قرارداد پرداخت خواهد شد.

در این بیمه (مسکونی)اگر منزل اجاری باشد چه تاثیری در نرخ سرمایه و حق بیمه آن دارد؟

تاثیری درنرخ و حق بیمه نخواهد داشت تنها خسارت ساختمان به مالک پرداخت میگردد.

خواهشمند است راهنمایی فرمایید که بیمه ای که به موجب قانون تملک آپارتمان ها، مدیران مجتمع های مسکونی موظف به انجام آن هستند چگونه بیمه ای است، روش انجام و هزینه آن چگونه است و آیا با بیمه ای که مالک یک واحد مسکونی در یک مجتمع به صورت فردی برای واحد خود انجام می دهد، در هیچ موردی تداخل دارد یا خیر؟

 قانون تملک آپارتمانها مدیرا ن مجتمع ها را موظف کرده که بنا را درمقابل آتش سوزی بیمه نمایند درغیر اینصورت درصورت وقوع حادثه باید جوابگو باشند وروش آن نیز مانند بیمه های معمولی بوده که با پرداخت حق بیمه معین که با توجه به میزان سرمایه ساختمان تعیین میگردد بنا را بیمه میکنند درخصوص اینکه مالک یک واحد بصورت فردی جهت بیمه اقدام نماید تداخل نداردچون مدیران ،ساختمان را به نفع مالکین بیمه کرده و مسئولیت خود را مرتفع میکنند ولی مالک بنا را به نفع خود بیمه میکند درضمن درصورت وقوع حادثه خسارت تا سقف مبلغ واقعی پرداخت میگردد.

اینجانب به عنوان مدبر ساختمان موظف هستم ساختمان را بیمه آتش سوزی کنم با توجه به اینکه پوشش زلزله اجباری نیست از ۲۰ واحد مسکونی فقط ۳ واحد با متراژ و سرمایه اثاثیه متفاوت تمایل به پوشش زلزله دارند چه طور می توان نسبت به بیمه ساختمان که شامل واحدها و مشاعات وتاسیسات می باشد اقدام کرد؟

مشکلی وجودندارد.ازطریق الحاقیه میتوان پوشش زلزله را جهت واحدهایی که متقاضی خطرمذکور هستند به همان بیمه نامه ای که جهت آتش سوزی ساختمان شما صادرشده ،اضافه نمود.

میخواهم منزل مسکونی که در آن سکونت دارم را بیمه آتش سوزی کنم با توجه به اینکه با گذشت سه سال هنوز سند مالکیت آن صادر نشده و زمان آن مشخص نیست و بجز قبض تلفن بقیه قبوض به نام اینجانب نمی باشد آیا می توانم بیمه نامه ساختمان را بنام خود صادر کرده و خدای نکرده در صورت وقوع خسارت طرف حساب بیمه بوده و مبلغ خسارت را خود دریافت کنم؟

بیمه منزل اشکالی ندارد اما پرداخت خسارت دروجه مالک انجام خواهد پذیرفت مگراینکه شما قولنامه یا مدرکی دراختیارداشته باشید که نشان دهد مالکیت به شما منتقل شده است.

 منزل مسکونی اینجانب که در آن مستأجر میباشم روز ۹۱/۱/۲ توسط شخصی به آتش کشیده شده و هم اکنون ایشان در زندان به سر میبرد. حال اگر در گزارش آتش نشانی قید شده باشد که علت آتش سوزی عمدی صورت گرفته آیا بیمه به بنده تعلق میگیرد؟

بلی اگر علت حادثه عمد خود بیمه گذار نباشد خسارت پرداخت میگردد.

آیا می شود یک ساختمان (مجتمــع آپارتمان)درمقابل خسـاراتی از ناحیه اسـتهـلاک خود ساختمـان (بالا رفتن عمرساختمان )بیمه کرد مانند معیوب شدن سیستم آب وفاضلاب وخسارت ناشی از آن به خود ساختمان؟

 سوال شما دو بخش دارد ۱- استهلاک در ساختمان قابل بیمه شدن نیست و در موقع خسارت از ارزش ساختمان کسر میگردد ۲- اسیبهای وارد به ساختمان بر اثر معیوب شدن سیستم آبرسانی درصورتی که خطر ترکیدگی لوله آب و فاضلاب در بیمه نامه تحت پوشش قرار گرفته باشد قابل پرداخت میباشد.

در صورت آتش سوزی منزل مسکونی بیمه شده آیا هزینه ساخت منزل هم جزو بیمه خواهد بود یا خیر ؟ فقط لوازم موجود جزو بیمه خواهد بود؟

 بستگی به بیمه نامه شما دارداگردربیمه نامه فقط اثاثیه درج شده باشد تنها خسارت اثاثیه پرداخت میگردد اگرساختمان و اثاثیه درج شده باشد خسارت هردو پرداخت میشود بدیهی است با پرداخت حق بیمه بیشتر میتوانید دامنه پوشش اموال خودرا بیشتر کنید.

خانه‌ و اثاث‌ آن ‌را درمقابل‌ چه‌ خطرهایی‌ می‌توان‌بیمه‌ کرد؟

خانه‌ و اثاث‌ آن‌ راخطرهای‌ مختلفی‌ تهدید می‌کنند که‌ همه‌این‌ خطرها قابل‌بیمه‌شدن‌ هستند، مانند : آتش‌سوزی‌،انفجار، صاعقه‌، سیل‌،طوفان‌، زلزله‌، سرقت‌، ترکیدگی‌ لوله‌آب‌، خرابیهای‌ ناشی‌ ازبرف‌ و باران‌، شکست‌ یا ترکیدگی‌شیشه‌ و غیره‌.

اگر ما ساختمان رو بیمه اتش سوزی کنیم در حین اینکه مستاجر هستیم در رزمان حادثه بیمه فقط بابت ساختمان خسارت پرداخت میکنه(به مالک) یا بابت وسایل منزل (به مستاجر) هم خسارت پرداخت میکنه؟

شما باید هم ساختمان و هم اثاثیه رو بیمه کنید که درصورت وقوع حادثه خسارت ساختمان به مالک و خسارت اثاثیه به شما پرداخت میگردد.

بیمه مراکز غیر صنعتی:

بیمه نامه آتش سوزی طرح جامع اصناف چه خطرات و خسارات تحت پوشش قرار می دهد؟

در این بیمه نامه ساختمان و اثاث منزل در برابر حوادث زیر تحت پوشش قرار می گیرند:

•حریق

•انفجار

•صاعقه

•زلزله

•مسئولیت مالی در مقابل همسایگان

•پاکسازی محل حادثه

•سرقت

•وقفه در فعالیت (عدم‌النفع)

بیمه گذار مشتری سال قبل است . چگونه می توان به وی تخیف داد؟ جامع اصناف و عمومی

اصناف شامل تخفیف نمیگرددامادربیمه نامه عمومی میتوان ۱۰درصدتخفیف عدم خسارت اعمال نمود.

آیابرای واحدهای غیرصنعتی ومسکونی بازدیداولیه ضروری میباشدیانه؟

مطابق بخشنامه شماره ۸۷/۸۹۹۷۳مورخ ۸۷/۶/۲۷ مدیریت بیمه های آتش سوزی ،بازدیداولیه جهت مواردمسکونی ،تجاری واداری که فاقدپوشش سرقت وترکیدگی لوله آب وشکست شیشه باشند الزامی نبوده وصرفا درصورت نیاز بعداز صدور بیمه نامه میتوان ازمحل بازدیدنمود.

بند ۳ فرم پیشنهاد بیمه آتش سوزی (موجودی) منظور چیست ؟آیا وجه نقد و یا کالا و غیر است؟

منظور کالا و موادی است که درمحل وجوددارد.وجه نقدومسکوکات وطلاوجواهر جزو استثنائات میباشد

اگر محلی که بیمه آتش سوزی دارد دچار خسارت ناشی ازحریق شد برای دریافت خسارت چه مدارکی توسط بیمه گزار باید به بیمه گر ارائه شود . همانگونه که مطلعید اسناد و مدارک شامل فاکتور های خرید و انواع بار نامه و دیگر مدارک معمولا در محل مورد بیمه نگهداری میشود برای مثال فروشگاهها و کارگاههای کوچک؟

مطابق شرایط بیمه نامه اثبات میزان موجودی به عهده بیمه گذار میباشد لذا چنانچه شما مدارک واسناد کامل مبنی بر اثبات ادعای میزان خسارت خودداشته باشید کاررسیدگی وپرداخت خسارت دراسرع وقت انجام خواهدپذیرفت درغیراینصورت نظر کارشناس بیمه گردراینخصوص صائب خواهدبود.توصیه میگردد ازاسنادومدارک خودنسخه پشتیبان تهیه کرده ودرمحلی امن نگهداری فرمایید.

آیا آتشسوزیهای (صنعتی وغیر صنعتی ومسکونی )نیازبه گزارش بازدید اولیه دارند؟و آیا مکانهای روبازمثل نمایشگاه کامیونهای باری ویا تعمیرگاهها ویا دامداریهای روبازتحت پوشش بیمه آتشسوزی قرار می گیرند؟

موارد صنعتی نیازبه بازدیددارند-مواردمسکونی ،تجاری واداری که پوشش سرقت،ترکیدگی لوله آب وشکست شیشه نخواهند نیازبه بازدید ندارند. طرح اصناف برای نقاط پرت ودورافتاده بایستی بازدید گردند-مکانهای روباز ،بسته به نوع مورد بیمه تحت پوشش قرار خواهندگرفت.

سؤالی در خصوص بیمه آتش سوزی داشتم، مورد بیمه سوپرمارکتی است سه طبقه که طبقه همکف به عنوان فروشگاه و طبقات اول ودوم به صورت انبار فروشگاه مورد استفاده قرار میگیرد. جهت دسترسی از فروشگاه به انبار طبقه اول یک راه پله وجود دارد و جهت دسترسی به طبقه دوم صرفا یک دستگاه بالابر وجود دارد .سوال بنده این است که آیا نداشتن راه پله جهت دسترسی به طبقه دوم باعث تشدید خطر و افزایش نرخ میشود؟ یا طبقه دوم کلا قابلیت بیمه شدن ندارد؟

 مشکلی وجودندارد کل فروشگاه میتواند بیمه شود هم به صورت جداگانه هم دریک بیمه نامه با نرخهای متفاوت.

منظور از متون ثابت در بیمه نامه آتش سوزی چیست ؟ مشخصاً در قسمت متون ثابت ” به شرط اثبات موجودی ” را توضیح فرمایید؟

 متون ثابت درواقع همان شرایط خصوصی بیمه نامه هستند که در توضیحات پیوست چاپ میشوند وقریب ۳۳مورد میگردند از قبیل شرط اثبات میزان موجودی،شرط حریم،شرط ارزش تفکیکی،شرط گرم وروشن کردن محل ……ودرکل با انتخاب هریک از موارد شرط آن بایستی دربیمه نامه درج گردد.

مغازمو دو ساله بیمه اتش سوزی ایران کردم و الان مغازه پهلوی ما دچار اتش سوزی شده و از انجایی که تفکیک قسمتی از مغازه ها با چوب بوده مغازه ما هم دچار حادثه شده و تا به امروز نه ما ونه مغازه پهلو باخبر از تفکیک مغازه ها با چوب نبوده ایم و در زمان بیمه کردن مورد تایید اتش نشانی و شهرداری قرار گرفته است در ضمن اتش سوزیه مغازه پهلو با توجه به کارشناسی عمدی تشخیص داده شده است در حال حاضر جهت اخذ خسارت چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

 پرداخت خسارت شما مشکلی ندارد خسارت شما پرداخت و سپس از مقصرحادثه ریکاوری میگردد.

در صورتی که حریق در اثر سهل انگاری باشد مثل روشن ماندن وسیله هایی که تولید گرمای زیاد میکند . جریان کار به چه صورته؟

حسب ماده بیست و هفتم شرایط عمومی بیمه نامه آتش سوزی بیمه گر می تواند مبلغ خسارت را رد و یا به نسبت تقصیر ذوالحقوق آن را کاهش دهد.