بیشترین کشته‌های تصادفات مربوط به پراید، وانت پیکان و نیسان است

بیشترین کشته‌های تصادفات مربوط به پراید، وانت پیکان و نیسان است

by مدیر فروردین ۲۵, ۱۳۹۸

بیشترین کشته‌ها ی جاده ای مربوط به پراید، وانت پیکان و نیسان است !

بیشترین کشته‌ها ی جاده ای مربوط به پراید، وانت پیکان و نیسان است

طبق قانون جدید ، پلیس می تواند در تصادفات ، سهم سایر دستگاه‌ها مانند شهرداری‌ها و آب و فاضلاب را به عنوان مقصر حادثه ، مشخص کند.
بیمه نیوز – رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به کاهش ۸٫۴ درصدی کشته‌های تصادفات در آبان ماه از ایمنی پایین خودروهای تولیدی انتقاد کرد و گفت: اگر دست من بود هیچ وقت اجازه نمی‌دادم خودرویی مانند پراید، وانت پیکان و وانت نیسان شماره‌گذاری شود.

سردار مومنی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ایمنی خودروها افزود: دو خودرو در یک مسیر تصادف می‌کنند ، یکی خودرو استانداردی با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت که تلفاتی نمی‌دهد و دیگری خودرویی با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت اما کشته می‌دهد و این یعنی تفاوت ایمنی در خودرو.

وی با اشاره به این که باید حداقل‌های مورد نظر را در خودروهای تولیدی داشته باشیم تاکید کرد: شرکت‌های خودروساز باید این حداقل‌ها را رعایت کنند.

وی با اشاره به این که شماره‌گذاری خودروها بر اساس مجوزهای صادره از دستگاه‌های ذیربط انجام می‌شود افزود: قانون می‌گوید اگر خودرویی را سازمان استاندارد و محیط زیست تایید کردند، پلیس باید آنرا شماره‌گذاری کند. اما به صراحت باید بگویم اگر دست من بود هیچ وقت اجازه نمی‌دادم خودرویی مانند پراید یا وانت پیکان و وانت نیسان به دلیل داشتن بیشترین کشته‌های تصادفات و ایمنی بسیار پایین شماره‌گذاری شوند.

رییس پلیس راهور ناجا با اشاره به کاهش شمار کشته‌های تصادفات رانندگی در کشور گفت: بر اساس آمارهای پزشکی قانونی برای نخستین بار در کشور طی ۲ سال متوالی هر ماه شاهد کاهش کشته‌های تصادفات بودیم که این امر رکوردی در کاهش کشته‌های تصادفات است.

وی با اشاره به این که ۱۴ هزار و ۱۲۶ تن از ابتدای سال‌جاری تا پایان آبان‌ماه در تصادفات رانندگی کشور کشته شدند افزود: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵٫۸ درصد معادل ۸۷۰ نفر کاهش نشان می‌دهد.

رییس پلیس راهور ناجا به آمار آبان ماه اشاره کرد و گفت: در آبان‌ماه امسال ۱۵۹۹ نفر در حوادث رانندگی جان باختند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۸٫۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی با بیان این یکی از شاخص‌های سنجش تصادفات شمار کشته‌ها به ازای هر ۱۰ هزار وسیله نقلیه است، به ایسنا گفت: بر اساس آخرین آمارها به ازای هر ۱۰ هزار وسیله نقلیه در ایران ۸٫۱ تن کشته شدند که این رقم در آسیا ۱۰٫۹ تن و در دنیا ۷٫۵ کشته است.

رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه حدود ۰٫۶ درصد با میانگین جهانی فاصله داریم گفت: در سال ۸۵ به ازای هر ۱۰ هزار وسیله نقلیه ۲۳ تن کشته شدند که این رقم در پایان سال گذشته به ۸٫۱ تن کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه در سال ۸۹، ۲۳ هزار و ۲۰۰ تن در تصادفات جان خود را از دست دادند، گفت: با وضع قانون جدید راهنمایی و رانندگی شاهد آن بودیم که تعداد کشته‌ها در سال ۹۰ به ۲۰ هزار و ۶۸ تن رسید.

رییس پلیس راهور ناجا با اشاره به قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی گفت: قانون جدید این اجازه را به پلیس می‌دهد که در تصادفات سهم سایر دستگاه‌های مقصر را نیز مشخص کنیم که در این میان در ۱۶۷۳ تصادف سهم سایر دستگاه‌ها مشخص شده است که در این میان شهرداری‌ها و آب و فاضلاب بیشترین سهم را داشته‌اند.

وی افزود: در ۸ ماهی که گذشت حوادث تلخی مثل واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان را داشتیم اما حتی اگر توجه مردم به قوانین جان یک نفر را نجات دهد، اتفاق بزرگی است. فکر می‌کنم به رغم همه مشکلاتی که هست اگر همگی ما کمک کنیم ، قوانین را رعایت کنیم ، می‌شود این تلفات را کمتر و کمتر کرد.

رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه پلیس تمام نقاط حادثه‌خیز راه‌های کشور را احصا کرده است، گفت: ۲۱۸۳ نقطه حادثه‌خیز در کشور وجود دارد که برای رفع و اصلاح آن به مسئولان مربوطه اعلام کرده‌ایم.

 

Social Shares